Energia słoneczna umożliwia generowanie energii elektrycznej. Słońce bowiem jest nie tylko podstawowym źródłem witaminy D, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie ono jest niewyczerpywalnym źródłem energii, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych w naszych domach.
Moduły fotowoltaiczne składające się z ogniw, zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko to nazywamy efektem fotowoltaicznym — wyjaśniają nam eksperci Kratki Energy. – Wytworzony prąd stały przepływa przez inwerter (falownik), który przekształca go w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Należy pamiętać, że uzyskaną energię elektryczną możemy zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać.
W słoneczne dni, panele zamontowane na dachu mogą wytworzyć więcej energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Wykorzystując fotowoltaikę, nasz dom może stać się niemal całkowicie niezależny od dostaw energii z sieci. Współpraca paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła, rekuperacją oraz urządzeniami o niskim zużyciu energii pozwoli na jeszcze większe oszczędności.
W takie słoneczne dni z ogniw zamontowanych np. na dachu domu możemy pozyskać więcej energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Wykorzystując ogniwa, nasz dom może osiągnąć niemal całkowitą niezależność od sieci energetycznej. Zwłaszcza w połączeniu z pompą ciepła, efektywną rekuperacją oraz urządzeniami o niskim zużyciu energii.